Log In or Register
HomeLocal NewsState NewsSportsOpinionObituariesAgriculture
Quick Links
  Home
  My Bulletin
  Contact The Bulletin

Marketplace
  Display Ads
  Classifieds
  Dir. of Advertisers

Opinion

Hamas’ war on Israel

Parenting: Consequences teach responsibility

More opinion

Ag News

Gudmundsen Sandhills Lab to host open house Aug. 20

NFU: Say no to Tyson-Hillshire merger

More Ag News


Email Article | Print Article
News - Local News
 
College graduationTell North Platte what you think
 
Photo by Denise Sullivan, NPCC News Bureau
Ryan Purdy congratulates graduate Desiree Aragon.

North Platte Community College held its 2012 Spring Commencement Friday. Jennifer Erny was the student speaker at the commencement ceremony.

NebraskaLand National BankYou've got a
facebook Request!
CLICK HERE!

Erny, who graduated from high school almost 20 years ago to the day, received an Associate of Applied Science Degree in Automotive Technology from the college.

“Going back to school at 35 was not easy, but boy was it worth it!” she told her classmates. “My hope for you too is to go out and make the most of what you are given.”

NPCC Vice President Marcus Garstecki provided introductions and remarks, as well as the presentation of the graduation candidates.

Ryan Purdy, Interim President of Mid-Plains Community College, and Jody Tomanek, MPCC Area Vice President of Educational Services and Student Development, conferred the diplomas.

The college jazz band and choir provided music for the ceremony.


The Graduates


Associate of Arts

Arlington, Texas - Kendelyn Wheaton

Brady - Danielle Gutherless

Broken Bow - Kristen Cervantes, Krista Leak, Sophia Quandt

Calgary Alberta, Canada - Ashly Duin

Chappell - Shelby Timm

Cozad - Chelsey Hall

Dalton - Shelby Waite

Elsie - Travis Woodcox

Gothenburg - Veronica Jackson, Kathy Wurster-Blauvelt

Hershey - Trey Johnson, Lakyn Linstrom, Ashley Mugrage, Chelsey Nickolite

Holton, Kan. - Bryttanie Dennis

Kearney - Christian Sawyer

Kilgore - Anna Huber

Madrid - Bert Ogg

Maxwell - Paige Gurciullo

Merna - Russell Baker

North Platte - Desiree Aragon, Jessica Azure, Kaila Barrett, Erin Beebout, Brookelynn Bokoskie, Tara Dailey, Allissa Damico, Rebecca Derickson, Stephanie Derickson, Ellen Duggan-Bailey, Yentle Dyas, Jane Dye, Claire Lise Erb, Justin Erickson, Nancy Fleecs, Levi Gibbs, Kassandre Goentzel, Jeffrey Hardy, Drew Hergenrader, Kacee Higgins, Hannah Hokanson, Jillian Hoover, Jayna Horn, Mary Kenny, Amanda Kesterson, Christen Miller, Heidi Miller, Jeffrey Olson, Jill Petersen, Jessica Power, Rochelle Reeves, Megan Reynolds, Robert Rucker, Kelsey Shrum, Jeffery Small, Quinton Standage, Christopher Tatman, Chantel Tonkinson, Jennifer Torres, Craig Trofholz, Angela Ussery, Kylie Wallace, Alicia White, Ty Wood, Kimberly Ziel

Ogallala - Jessica Otte, Evan Troxel

Scottsdale, Ariz. - Nicholas Tomsick

Sutherland - Dena Moss, Adam Fleecs, Heidi Montang, Noelle Turner

Tekamah - Paige Anderson


Associate of General Studies

Anahuac, Texas - Casondra Anderson

Monroe, N.C. - Melissa Washington

Mullen - Kelsey Porath

North Platte - Kaila Barrett, Ellen Duggan-Bailey, Wendyne Grachek, Hannah Hokanson, Brad McChesney, Matthew Patnaude, Angela Ussery, Lynda Wilkinson

Valentine – Christopher Buurman


Associate of Science

Arnold, Mo. - Jessica Hoffman

Arnold - Teresa Marsh, Melinda Lewis

Beaumont, Texas - Destini Lewis

Brady - Isaac Egenberger

Broken Bow - Sophia Quandt

Cody - Aria Ford

Dalton - Shelby Waite

Gothenburg - Sarah Young

Hershey - Trey Johnson, Ann Kuroki

Holton, Kan. - Bryttanie Dennis

Junction City, Kan. - Laurette Beal

Kearney - Jacqueline Brown

Maxwell - Paige Gurciullo

Maywood - Cortland Chittick

Merna - Russell Baker

North Platte - Sandra Alvarez, Chelsey Anderson, Ashley Aurich, Amber Berliner, Donna Bielicki, Charles Bond, Jefferson Cox, Ellen Duggan-Bailey, Nancy Fleecs, Craig Frerichs, Kassandre Goentzel, Jeffrey Hardy, Eric Henrickson, Hannah Hokanson, Jayna Horn, Hamadi Issa, Kayle Johnson, Amanda Kesterson, Jericca Lewis, Meagan Malcom, Heidi Miller, Jeffrey Olson, Tiffany Patterson, Jessica Pavlik, Jessica Power, Emily Quaney, Nichole Radke, Rochelle Reeves, Megan Reynolds, Cassandra Rucker, Robert Rucker, Karie Sheets, Emily Sughroue, Renee Tolle, Angela Ussery, Alicia White, Ty Wood

Ogallala - Apryl Benedict, Stephanie Reed

Overton - Renee Otero

Plattsmouth - Amanda Hallett

Stapleton - Courtney Willard

Tekamah - Paige Anderson


Associate Degree Nursing

Broken Bow - Carol D’Josey

Gothenburg - Merrie Quigley, Melanie Steinwart, Sarah Young

Lakeside - Jean Kearns

Madrid - Jenna Walter

McCook - Melissa Wilcox

North Platte - Amanda Arensdorf, Ashley Chamberlin, Jaclyn Davis, Heather DeWitt, Ronda Edwards, Kelley Flock, Sherry Halstead, Susan McCaslin, Regina Navarrete, Angela Nida, Jessica Pavlik, Rochelle Refior, Erika Rivas, Kandra Simmerman, Renee Tolle

Ogallala - Johanna Deaver, Robin Randall

Paxton - Geri Dack


Associate of Occupational Studies

Plattsmouth - Anthony Holman


Associate of Applied Science - Auto Body Technology

Eustis - Tregg Reiss

North Platte - Justin Belsky, Eric Erickson, Trinity Hill, Jennifer Erny, LeRoy Gray, Skyler Hoaglund

Scottsbluff - Talon Wagoner

Sutherland - Michael Beisner


Associate of Applied Science - Building Construction Technology

Arnold - Ryan Urbanovsky

Burwell - Sarah Thelen

Grant - Matthew Greenwood

Lincoln - Chad Caudillo

North Platte - Jonathan McClain

St. Francis, Kan. - Edgar Pacheco


Associate of Applied Science – Business: Accounting & Business Administration Emphasis

Cozad - Kay Kaczor

Imperial - Rebecca Bernard

North Platte - Jaymie Lieberth, Robin Titus

Sargent - Crystal Ebmeier


Associate of Applied Science – Business: Business Administration & Entrepreneurship Emphasis

North Platte - Brenda Fourtner


Associate of Applied Science – Business: Business Administration Emphasis

Imperial - Michelle Stretch

Maywood - Melody Norgaard

North Platte - Alyssa Allen, Bianca Dearness, Cassandra Kludt, Candi Miller


Associate of Applied Science – Business Technology: Administrative Assistant Emphasis

Cody - Donna Blocker


Associate of Applied Science - Business Technology: Medical Emphasis

Gothenburg - Patricia Beachel

North Platte - Gina Melcher, Nicole Wagner

Ogallala - Angela Mayer


Associate of Applied Science - Dental Assisting

Elwood - Paige Vyhlidal

Ft. Collins, Colo. - Cassandra Hoffman

Grant - Danielle Schimonitz

Lexington - Amanda Kopf

North Platte - Kelsey Callaghan, Justa O’Neal, Verna Silos

Wray, Colo. - Heather Kamla


Associate of Applied Science - Diesel Technology

Broken Bow - David McAlevy

Callaway - Ryan Trumbo

Cozad - Justin Christner, Jordan Curtice

Culbertson - Christian Sullivent

Lexington - Estuardo Lam

North Platte - Kyle Gill, Jammey Hemphill, Cole Mason, Bo Myers, Randal Wagoner

Paxton - Delley Bergen


Associate of Applied Science - Early Child Education

Brady - Tina Mathieu


Associate of Applied Science - Electrical Technology

North Platte - Jason Moats, Isidro Ortiz

Ogallala - Allyn Kemp


Associate of Applied Science - Electrical Technology: Railroad Emphasis

Cozad - Richard Nichols


Associate of Applied Science - Emergency Medical Services

Ogallala - Nathan Holthusen


Associate of Applied Science - Fire Science Technology

Farnam - Jason Gardner


Associate of Applied Science - Graphic Design

Arnold - Whitney Weinman

North Platte - Darla Golden


Associate of Applied Science - Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology

Ashland - Michael Mangan

North Platte - Kirby Points At Him


Associate of Applied Science - Information Technology: PC Support/Network Technology

Gothenburg - Zachary Schriver

North Platte - Christopher Turner

Sutherland - Sean Huggans


Associate of Applied Science - Medical Laboratory Technician

Cambridge - Kristina Phillips

Cody - Teeyl Ford

Cozad - Tawny Eggleston

North Platte - Nicole Taylor


Associate of Applied Science - Welding and Machine Shop Technology

Bassett - Brady Ammon

Grant - Andrew Mahnken


44 Credit Hours Diploma - Auto Body Technology

Alliance - Jesse Allen

Arnold - Tanner Bowers

Bristow - Matthew Holmberg

North Platte - Brandon Holmes, Timothy Johnson, Austin Jones, Zachary Kramer, Jason Trisdale, Jarid Cooper, Andrew Powell, Joshua Terry

Ogallala - Dillon Lapp

Stromsburg - Samuel Rystrom


44 Credit Hours Diploma - Building Construction Technology

Kimball - Tyson Culek

Scottsbluff - Jose Galindo

Sutherland - Tell Flynn


44 Credit Hours Diploma - Electrical Technology

Ansley - Steven Grant

North Platte - Derek Finke, Jeffrey Heskett, Jade Koubek, Aaron Smith, Angelo Vieyra

Polk - Taylor Doremus


44 Credit Hours Diploma - Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology

Arnold - Chad Connelly

Cozad - Brad Underwood

Hayes Center - Edgar Rodriguez

North Platte - Austin Holmes, Shawn Triplett

Ogallala - Brian Springer


44 Credit Hours Diploma - Welding and Machine Shop Technology

Broken Bow - Hadley Storms

Cozad - Jose Hernandez, Jessie Suhr

Julesburg, Colo. - Keith Larsen

Long Pine - Riley Painter

North Platte - Randy Miles, Paul Swoboda

Scottsbluff - Shaun Hughes


Business Technology Diploma

North Platte - Shanna-Starr Smith


Dental Assisting Diploma

North Platte - Lakin Forden, Abbey Jones, Rosalee Rivera, Jamie Sinclair

Wray, Colo. - Heather Kamla


Graphic Design Diploma

North Platte - Ashley Frels, Joshua Kelley


Practical Nursing Diploma

Ainsworth - Amy Carr, Callie Evans

Big Springs - Shavonne Singleton

Broken Bow - LeKrista Handley, Levi Williams

Cozad - Cecily Lynch

Gothenburg - Danielle Gilligan, Amy Schweitzer, Ashley Sheffield

Loup City - Stacy Kuhn

Mullen - Karissa Holsan

North Platte - Hanna Clark, Ashley Craig, Esnath Dhliwayo, Taylor Dunn, Marisa Foster, Katie Hill, Mindy McKinzie, Shannon Pendleton, Lorena Chick, Veronica Sederlin, Patricia Sterling, Roseanna Vapenik

Ogallala - Dominika Budziszewska

Paxton - Nicole Anderson

Valentine - Kambrala Epke, Pamela Jones, Erin Larson


Automotive Technology Certificate

North Platte - Jennifer Erny


Basic Engine and Electrical Repair Certificate

North Platte - Jennifer Erny, LeRoy Gray, Timothy Johnson, Andrew Powell, Joshua Terry

Scottsbluff - Talon Wagoner


Business Administration Certificate

North Platte - Cassandra Kludt


Customization and Restoration Certificate

North Platte - Kyle Gill


Medical Billing and Coding Certificate

Ogallala - Angela Mayer


Medical Transcriptionist Certificate

North Platte - Cassandra Rucker, Adam Thalken, Beverley Toro


Multimedia Design Certificate

Gothenburg - Tarina Beenblossom

North Platte - Caitlin Hatcher, Ann Walsh

Paxton - Jessica Chittenden


Print Design Certificate

Gothenburg - Tarina Beenblossom

North Platte - Shirai Armstrong, Caitlin Hatcher, Ann Walsh


Suspension and Alignment Certificate

North Platte - Jennifer Erny, LeRoy Gray, Andrew Powell, Joshua Terry

Scottsbluff - Talon Wagoner


Transmission and Driveline Certificate

North Platte - Jennifer Erny, LeRoy Gray, Andrew Powell, Joshua Terry

Scottsbluff - Talon Wagoner


Tune-Up Certificate

North Platte - Jennifer Erny, LeRoy Gray, Andrew Powell, Joshua Terry

Scottsbluff - Talon Wagoner


Like this story to send to your facebook

The North Platte Bulletin - Published 5/12/2012
Copyright © 2012 northplattebulletin.com - All rights reserved.
Flatrock Publishing, Inc. - 1300 E 4th St., Suite F - North Platte, NE 69101
 
Show me Talk Back during this visit
 
 


Copyright © 2003 - 2014 northplattebulletin.com
All rights reserved.

Flatrock Publishing, Inc.
1300 E 4th St., Suite F
North Platte, NE 69101

 
Your Ip Address - 54.211.213.10
North Platte, Nebraska